Bezpieczenstwo pracy 9 2010

zagrożenie wybuchem

Płytki bezpieczeństwa (bursting discs)są zamiennie określane mianem membrany bezpieczeństwa, rupture disc lub głowicą bezpieczeństwa. Podawane są w dalekich gałęziach i branżach. Zawsze wszędzie tam, gdzie pojawia się realne ryzyko związane ze rozwojem ciśnienia do niebezpiecznie wysokiego stopnia, co mogłoby spowodować do dużej awarii urządzenia.

Zastosowanie płytek jest reakcję na badanie co więc jest krótka bezpieczeństwa.

Montaż płytek może być niezależny albo w wymieszaniu z zaworami bezpieczeństwa. Dzięki dużemu systemowi montażu, czyli połączeniu płytki oraz zaworu bezpieczeństwa korzysta się ochronę zaworu przed destrukcyjnym wpływem czynników atmosferycznych i miejsca naturalnego.

Płytki są znacznie tańsze niż zawory, wyróżniają się krótszą żywotnością, jednak wiele osób spośród nich bierze.

Płytka bezpieczeństwa robi w ostatni rodzaj, że błyskawicznie odprowadza medium robocze od zabezpieczonego urządzenia, np. zbiornika. Po wykryciu niebezpiecznie wysokiego ciśnienia płytka pęka, w tłu nacięcia. W sukcesu przerwania w zbiorniku powstaje wolny przekrój natomiast nie przylega do eksplozji czy awarii zbiornika.

Największym wzięciem zajmują się najspokojniejsze oraz średnio zaawansowane technologicznie płytki. Istnieją wówczas projekty, które zajmują specjalne nacięcie. Jeśli tylko dołączy do dużego wzrostu ciśnienia lub nagromadzenia pyłów lub gazów to płytka automatycznie pęka, przez co nie powraca do wybuchu.

Dostępne są również płytki bezpieczeństwa, jakie są nacinane w środek laserowy. Mogą stanowić użycie w sektorze spożywczym, kosmetycznym, farmaceutycznym, w branży ekologicznej, w motoryzacji itp.