Stosunki miedzynarodowe uj

Kontakty międzynarodowe są bardzo znane w dobie globalizacji. Nowe wynalazki w sferach transportu i komunikacji znacznie skróciły dystans między państwami, a nawet kontynentami. Teraz adresat otrzymuje list po paru dniach, oraz nie po paru miesiącach, kiedy więc bywało wcześniej. Zawsze można też do kogoś zadzwonić i zintegrować się bezpośrednio. Drogę na kolejny kraniec świata nie posiada już lat, ale wystarczy tylko parę godzin samolotem. Współcześnie odległe kraje są dla nas na wyciągnięcie ręki i dzięki mediom - prasie, telewizji, internetowi.

Pojawiło się wiele innych propozycje współpracy. Wyjazdy zagraniczne były się szybsze i popularniejsze, i co za tym idzie - i wiele częstsze. Obecnie bez problemu można zakupić się na indywidualny kontynent, gdzie obowiązuje zupełnie nowa kultura także różne obyczaje. Wystarczy bilet na samolot a mocna wylądować w Azji, w Afryce albo na obcej wyspie. Obraca się także sytuacja polityczna na świecie. Po wykonaniu strefy Schengen zniesiono większość ścian w Grupie Europejskiej a wszelki jej mieszkaniec może łatwo podróżować między państwami.

Intensywne kontakty wielokulturowe wymagają dobrego przygotowania. Firma, jaka potrzebuje uzyskać nowe rynki zagraniczne, wiele zarobi na zajęciu odpowiedniego pośrednika, który precyzyjnie przedstawi proponowaną ofertę. Szczególnie wymowne są w współczesnym sukcesie tłumaczenia ustne. Polskie biuro w asyście tłumacza może zdobyć rynki międzynarodowe, bezpośrednio przychodząc do zainteresowanych. Wizyta przedstawicieli japońskiego koncernu samochodowego w własnej fabryce przebiegnie znacznie łatwo w obecności tłumacza. Bez tłumacza nie mogłyby się odbywać i spotkania polityczne na poziomie międzynarodowym. Obecność osoby, która zna daną kulturę, pozwala uniknąć wpadek i niejasności. To warte w znaczących negocjacjach, gdzie czasem drobne szczegóły mogą zdecydować na szczęściu transakcji.